Dla rodziców

Plan zajęć

7.00 – 9.00

Schodzenie się dzieci, własna aktywność, ćwiczenia i zabawy ruchowe, zabawy w kącikach zainteresowań.

9.00 – 9.45

Przygotowanie do śniadania. Śniadanie.

9.45 – 11.15

Zajęcia obowiązkowe wynikające z programu wychowania przedszkolnego, programy własne, zajęcia dodatkowe.

11.15 – 12.00

Spacery, zabawy na placu przedszkolnym, wycieczki, gimnastyka ogólnorozwojowa.

12.00 - 13.30

Przygotowanie do obiadu. Obiad. Mycie zębów. Odpoczynek po obiedzie.

13.30 – 14.30

Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze. Zajęcia indywidualne.

14.30 – 15.15

Przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek.

15.15 – 17.00

Zabawy w kącikach zainteresowań, zabawy konstrukcyjne, tematyczne. Gry stolikowe.

Wskazówki dla mam nowych przedszkolaków

Przygotowanie dziecka do przedszkola jest przełomowym wydarzeniem, na które warto się przygotować. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców organizujemy zajęcia adaptacyjne, co jest świetną okazją do poznania placówki, kadry oraz zabawy z dziećmi.
Pozytywne myślenie o placówce jest konieczne. Przed pójściem do przedszkola warto przekazać pociesze jak najwięcej informacji o przedszkolu, nie zaszkodzi jeszcze opowiedzieć o tym, jak mama z tatą wspominają przedszkole. Należy także informować dziecko o tym, że w przedszkolu będzie spędzać czas w towarzystwie innych dzieci bez rodziców.
 
Dobrze jest wstawać w miarę wcześnie, żeby nie śpieszyć się za bardzo. Trzeba pamiętać, że maluszki robią wszystko dużo wolniej niż dorośli. Poganianie malca powoduje, że jest jeszcze bardziej zestresowany i może gorzej znieść rozstanie z mamą.
Przez pierwszy miesiąc można odbierać dziecko wcześniej z przedszkola, a następnie stopniowo wydłużać jego pobyt, co pozwoli mu przyzwyczaić do nowego miejsca.

Ważne jest, żeby dotrzymywać słowa. Debiutujący przedszkolak powinien być pewny, że może polegać na swoich rodzicach. W ten sposób zapewnia się mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mówimy, kiedy po nie przyjdziemy, to dotrzymujmy słowa i powiedzmy raczej: przyjdę po drugim daniu, po podwieczorku itp. unikając określania godzin, np. przyjdę o czwartej, gdyż to nie jest jeszcze dla dziecka zbyt zrozumiałe.

Dla wielu dzieci i rodziców najtrudniejsze bywają poranne rozstania, co jest naturalnym zjawiskiem. Dziecko jest jak radar, który wyczuwa nastrój rodziców. W tym ważnym dniu nie należy zapominać o tym, aby nie przekazywać maluchowi złych emocji, swoich obaw.
Zostawiacie Państwo w naszej placówce swój najcenniejszy skarb, obdarzając nas tym samym ogromnym zaufaniem. 
Podczas pożegnania stosujemy pozytywne komunikaty, np. „jestem z Ciebie dumna”, „Baw się świetnie”.
Warto zaopatrzyć dziecko w ulubioną zabawkę, przytulankę, kocyk.

Rodzicu, dbaj o czułe pożegnania lecz szybkie. Łzy dziecka są jego sposobem na radzenie sobie ze stresem związanym z rozstaniem, zwykle jednak dziecko szybko zapomina o smutku. Przedszkolak bez wątpienia szybko wyczuje zdenerwowanie czy niepewność i postara się to wykorzystać. Ważne, aby zapewnić dziecko, że zawsze może na was liczyć!

Wszystko, co mówicie na temat przedszkola, wpływa na to, jak dziecko się w nim czuje oraz czy chętnie do niego uczęszcza.Przedszkolak bardzo chciałbym słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie go do zostawania w nowym miejscu w sposób pozytywny.

Warto ubierać dziecko tak, aby zapewnić mu swobodę ruchów. Ponadto należy zaopatrzyć je w dodatkowy zestaw ubrań, oraz kilka zestawów bielizny. 

W ciepłe dni niezbędne jest okrycie głowy chroniące przed słońcem oraz krem z filtrem.

Zimą pamiętajmy o ciepłej kurtce lub kombinezonie, czapce, rękawiczkach i szaliku- niezbędnymi podczas spacerów i śnieżnych zabaw.